آغازگرهای نوری

بازدید: ۳۵۶۰

آغازگرهای نوری

بازرگانی اتحاد رنگدانه در خصوص واردات و خرید و فروش مواد شیمیایی تخصصی فعالیت می کند

اتحاد رنگدانه خرید و فروش ایرگاکیور 184 آلمانی را از برندهای معتبر انجام می دهد

شما می توانید برای خرید ایرگاکیور 184 آلمانی و اطلاع از قیمت ایرگاکیور 184 آلمانی و کاربرد ایرگاکیور 184 آلمانی با شرکت تماس بگیرید.

این افزودنی ها مخصوص پخت با اشعه UV (یا پرتو الکترونی) در فرآیند پلیمریزاسیون نوری می باشند اساس کار فرآیند پلیمریزاسیون نری برای تولید جلا و گاهی اوقات رنگهای پوشش دار با قرار گرفتن یک منومر در مقابل تابش اشعه UV که از لامپ های UV جیوه ای به عنوان منبع نشر نور اصلی، می آید (فرکانس بالاتر، طول موج کوتاه تر و انرژی بالاتر فوتونمنفرد را باعث می شود) است

تابش فوتون هایی با انژی کافی:

الف) قطعات فعال مولکولی ایجاد می کند

ب) واکنش این مولکولها را برای ایجاد پلیمر (با مکانیزم رادیکال آزاد یا مرحلهای (کاتیونی)) فعال می کند.

کلا ً وظیفه آغازگرهای نوری جذب انرژی و تحویل آن به مولکولهای منومر برای ایجاد مراکزی فعال برای گسترش فرآیند پلیمریزاسیون می باشد.

در واقع مکانیسم عملکرد این آغازگرها شبیه پایدارکننده های نوری (که در واقع جاذب UV نیز هستند) می باشد که جلاءهای روی چوب و پوشش شفاف روی اتومبیل را در برابر تخریب بوسیله نور UV محافظت می کنند با این تفاوت ک آغازگر نوری با نور UV جذبشده واکنش را شروع می کند در حالی که پایدار کننده ها نور جذب شده را پخش می کنند و به همین دلیل از نظر عملکرد فنی با یکدیگر تفاوت دارند.

انتخاب آغازگر نوری و تعیین مقدار آنها در ترکیب رنگ به فاکتورها و عوامل زیادی از جمله سرعت موردنیاز برای پخت یا ضخامت فیلم و غیره بستگی دارد. در هر حال اگر این انتخاب به درستی انجام شود باید:

◄ قادر به جذب زیاد نور در دامنه منبع نوری باشند (بین 200 تا 450 نانومتر، طول موجهای کوتاه تر بوسیله هوا جذب می شوند)

◄ بتوانند به شکل مولکولی در منومر پخش شوند (بنابراین حلالیت واقعی مورد نیاز است)، غلظت کافی داشته باشند(فوتونهایی که به آغازگر نوری برخورد نمی کنند به هدر می روند)

آغزگرهای نوری تجاری پلیمریزاسیون رادیکالی برای الیگو-اکریلات ها غیر اشباع، الیگو-استرها و کومنومرهای مربوطه شان بیشتر شامل مشتقات بنزوئیل می باشند. نیمه بنزوئیل این مشتقات که نور ماوراء بنفش و یا تحت تأثیر قسمت ماوراء بنفش از طیف نوری مرئی قابلیت جذب دارند عامل رنگی بودن بسیاری از آغازگرهای نوری رادیکالی هستند.

نمکهای دی فنیل- یدونیوم در تجزیه نوری هم رادیکالهای آزاد و هم رادیکالهای کاتیونی را تولید می کنند و به همین دلیل به عنوان آغازگر نوری دو عملکردی آغازگر پلیمریزاسیون کاتیونی و رادیکالی استفاده می شوند اگرچه پلیمریزاسیون کاتیونی که برای مصارف چاپ روی پارچه و مرکب کاربرد دارند به دلیل وجود مواد سمی هنوز بصورت تجاری برای پوششهای آلی استفاده نمی شوند.

آغازگرهای نوری برای پخت رنگهای رنگدانه دار در دسترس می باشند ولی به اندازه کافی کارا و مؤثر نیستند و توسعه و بهبود آنها هنوز در راه است.

آغازگرهای نوری

محصولات