چیست؟ Powder Coating

بازدید: ۳۳۸۳

Powder Coating (روکش پودری) تقریباً جوان ترین روش رنگ کردن سطح است که امروزه استفاده متداولی دارد و برای اولین بار حدود سال 1967 در استرالیا به کار برده شد.

Powder Coating روش به کار بردن رنگ خشک بر روی یک جسم است. روکش پخته شده نهایی همانند رنگ مرطوب دو لایه است. در رنگ کردن مرطوب معمولی ، مانند رنگ کردن خانه ، جامد ها در یک حمل کننده مایع معلق هستند که باید قبل از اینکه رنگ روکشی جامد تولید شود تبخیر شود.

در Powder Coating پوشرنگ پودر شده ممکن است به هر یک از دو روش زیر به کار برده شود :

· شیء را در درون بستری سیال از پودر فرو می بریم که ممکن است به طور الکترو استاتیکی باردار شدهئ یا نشده باشد.

· پوشرنگ پودر شده به طور الکترواستاتیکی باردار شده و روی یک قسمت اسپری می شود. سپس آن جزء درون Oven (گرم خانه) قرار داده می شود و ذرات پودر ذوب شده و به هم می پیوندند تا یک فیلم پیوسته به وجود بیاورند.

دو نوع اصلی پودر که برای پوشش کننده سطح موجود است این ها هستند :

v پودر های ترموپلاست (گرما نرم) که وقتی که گرم می شوند دوباره ذوب می شوند.

v پودر های ترموست(گرماسخت) که در برابر گرم شدن ، دوباره ذوب نمی شوند.

در طی فرایند پخت (در Oven) یک واکنش اتصال عرضی شیمیایی در دمای پخت اتفاق می افتد و همین واکنش شیمیایی است که به Powder Coating خیلی از خواص دلخواه را می دهد.

اسپری الکترواستاتیکی چگونه انجام می شود؟

پودر به وسیله یک اسپری تفنگی الکترواستاتیکی روی یک جزء که در پتانسیل زمین قرار دارد به کار برده می شود. قبل از این که پودر به تفنگ فرستاده شود سیال می شود :

§ تا دانه های منفرد پودر را جدا کند و در نتیجه بار اکترواستاتیکی را که می توان روی پودر به کار برد را بیشتر کند.

§ تا پودر آسان تر به سمت تفنگ جاری شود.

چون ذرات پودر به طور الکترو استاتیکی باردار هستند ، پودر هم زمان با اینکه به سمت سیستم مکش هوا می رود پشت شیء را نیز می پوشانند. به وسیله جمع آوری کردن پودری که از کار اضافه می ماند و تصفیه کردن آن ، راندمان فرایند از لحاظ کاربرد مواد اولیه می تواند تا 95% بالا برده شود.

تا زمانی که مقداری از بار الکترواستاتیکی پودر باقی بماند ، پودر به جسم متصل می ماند.

برای رسیدن به روکش نهایی جامد ، چقر و مقاوم در برابر خوردگی جسم روکش شده با پودر را درداخل Oven قرار می دهند و تا دماهایی در محدوده 160 تا 210 درجه سانتیگراد(بسته به پودر) گرم می کنند.

تحت تأثیر گرما یک پودر ترموست چهار مرحله را طی می کند تا به پخت کامل برسد :

ü ذوب شدن

ü جاری شدن

ü ژلاتین شدن

ü پخت

Coating نهایی پیوسته است و بسته به طراحی پودر به وسیله تولید کننده از براق تا مات تغییر می کند.

تفنگ های Powder Coating

حداقل سه نوع تفنگ الکترواستاتیکی وجود دارد :

· تفنگ های باردار کننده Corona (جرقه الکتریکی) که در آن ها از انرژی الکتریکی برای به وجود آوردن بار الکترواستاتیکی استفاده می شود. تفنگ های Coronaهم باردار کنننده داخلی و هم خارجی هستند.

· تفنگ های باردار کننده Tribo (مالشی) که در آن ها بار الکترواستاتیکی به وسیله اصطکاک بین پودر و لوله تفنگ به وجود می آید.

· تفنگ های باردار کننده Bell که در آن ها پودر به وسیله پرت شدن از محیط bell باردار می شود.

همه پودرها به وسیله استفاده از تفنگ ها به کار برده نمی شوند. یک سیستم با استفاده از تونل های الکترواستاتیکی ساخته می شود.

چگونه رنگ اضافه می شود؟

رنگ در طی فرایند تولید به Powder Coating اضافه می شود. برای مثال قبل از این که پودر به Powder Coater برسد. هنگامی که پودر کارخانه تولید را ترک کند تغییر پایداری رنگ نمی توان انجام داد.

چرا Powder Coating

Powder Coating یک روکش با خاصیت های پیشرفته تولید می کند که نسبتاً سخت ،مقاوم در برابر خوردگی و چقر است (بسته به مشخصات). Powder Coating نازک می تواند به راحتی خم شود ولی این برای کاربردهای خارجی توصیه نمی شود.

انتخاب رنگ ها و Finish ها اگر شما وقت و پول برای پودر تولید شده توسط تولید کنندگان داشته باشید ، تقریباً بدون محدودیت است.

Powder Coating می تواند در ضخامت های مختلفی به کار برده شود. استاندارد استرالیایی جدید (AS/NZS4506 Thermo set Powder Coating) برای کاربردهای داخلی ملایم مینیمم 25 میکرون و تا مینیمم 60 میکرون برای کاربردهای خارجی را توصیه می کند.

باید هنگام بیان کردن لفظ "حداقل ضخامت" دقت کرد زیرا بعضی از پودرها در کمتر از 60 یا حتی 80 میکرون Coverage (پوشش) نمی دهند. پوشش دادن توانایی پوشاندن رنگ فلز با پودر است. بعضی رنگ های سفید حدود 75 میکرون نیاز دارند تا پوشش کامل بدهند. یکی از رنگ های نارنجی باید در 80 میکرون به کار برده شود.

تطبیق رنگ یک فرایند Batch to Batch کاملاً قابل قبول است.

نصب و نگه داری

در طی نصب ، Powder Coating باید از آسیب به دلیل خوردگی و مواد ساختمان سازی مانند ملات و مواد تمیز کننده سطح محافظت شود. هنگامی که نصب شد ، نگه داری از شکل ظاهری اولیه Powder Coating یک مسئله ساده است. دوده و چرک که هر چند وقت یک بار روی سطح جمع می شوند ، حاوی رطوبت و نمک است و به Powder Coatingضرر می رساند و باید تمیز شود.

Powder Coating باید به طور مداوم شسته شود. (حداقل هر شش ماه یک بار در کاربردهای نه چندان سخت و بیشتر در محیط های دریایی و صنعتی)

Coating باید با آب و صابون شسته شود. (از یک پاک کننده خنثی استفاده کنید.) و با آب تمیز آب کشیده شود. وقتی که بخش های Coat شده بدون آسیب دیدن Powder Coatingاستقرار می یابند و به طور مداوم از آن ها نگه داری می شوند ، باید تقریباً دائمی باشند.

Coating که به درستی به کار برده شده باشد ، با اینکه به طور متالورژی به فلز متصل نیست ، مانند فیلم های پوش رنگ مرسوم ترک نمی خورد و خرد و پوست پوست نمی شود.

 

محصولات