رزین کلروکائوچو چیست

بازدید: ۱۶۰۶

کائوچو طبیعی ماده اصلی (تقریباً 35 درصد وزنی) لاتکس است که توسط درختان خاص Euphorbiaceae تراوش می‌کند که مهم‌ترین آنها درخت هوا برازیا لینسیس  Hevea brasiliensis    است. این محصول یک پلی ایزوپرن (پلی-2- متیل بوت-2-ان) است. ساختار شیمیایی آن در شکل زیر نشان داده شده است. گروه متیل در یک موقعیت سیس به اتم هیدروژن در یک اتم کربن نوع سوم بخش ایزوپرن قرارگرفته است. میانگین جرم مولکولی این پلیمر حدود یک میلیون گرم بر مول است . در در گذشته سعی شده است کائوچو طبیعی برای رنگ مناسب و قابل استفاده شود. اصلاحات فعلی کائوچو طبیعی به عنوان رزین رنگ، شامل کائوچو حلقوی(RUI) کلروکائوچو (RUC) می باشد.


 
ساختار بخش های مولکولی کائوچو (پلی ایزوپرن، پلی-2-متیل بوت-2-ان)
کائوچو حلقوی
کائوچو حلقوی شده با چرخه پلی ایزوپرن در دماهای بالا تحت کاتالیزورها ی (اسیدهای قوی) تولید می شود. واحدهای ایزوپرن سیستم های حلقه شش عضوی را تشکیل می دهند و مولکول های بزرگ به جرم مولی 3000 تا 10000 گرم بر مول تجزیه می شوند. کائوچو حلقوی ماده ای سخت و رزین مانند است و در دمای بین 120 تا 140 درجه سانتی گراد ذوب می شود. در هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک و در ترپن ها محلول است و با استرها و کتون ها قابل رقیق شدن است، اما در الکل ها و گلیکول اترها نامحلول است. برای فرمولاسیون رنگ، کائوچو حلقوی باید با یک نرم کننده ترکیب شود. کائوچو حلقوی - مانند کلروکائوچو - برای رنگ های ضد خوردگی و مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می شود.
نمونه ای از محصول تجاری : Syntotex RR 800 -DSM
کلروکائوچو
کلروکائوچو ازافزودن کلر به محلول کائوچو طبیعی در تتراکلرید کربن بدست می آید . اتم کلر از طریق مکانیسم افزایش ، جایگزینی و با تجزیه درشت مولکول ها و حلقوی شدن واکنش می دهد. محصول نهایی از 67 درصد وزنی کلر تشکیل شده است. میانگین جرم مولی 30000 تا 180000 گرم در مول است. ساختار مولکولی در شکل  زیر نشان داده شده است. کلروکائوچو دیگر از کائوچو طبیعی تولید نمی شود. اکنون از پلی ایزوپرن مصنوعی مشتق می شود.

 


کلروکائوچو یک پودر سفید است. در هیدروکربن های آروماتیک، در استرها و کتون ها محلول است. محلول های آن با هیدروکربن های آلیفاتیک و ترپن ها قابل رقیق شدن هستند، اما کلروکائوچو در الکل ها و گلیکول اترها نامحلول است. اگرچه این محصول تنها با خشک شدن فیزیکی تشکیل فیلم می‌دهد، اما به ویژه از نظر شیمیایی مقاوم هستند. فیلم کلروکائوچو چسبندگی عالی دارند. گریدهایی که جرم مولکولی کمتری دارند نیازی به افزودن نرم کننده ندارند. فیلم آن‌ها به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر هستند که می‌توانند به تنهایی به عنوان بایندر در رنگ‌ها استفاده شوند. برای بهبود براقیت و ظاهر، کلروکائوچو با نرم کننده ها یا سایر رزین ها ترکیب می شود. کلروکائوچو بدون استفاده از افزودنی های پایدارکننده در برابر جوزدگی ، نور یووی و دماهای بالا مقاوم نیست. کلروکائوچو در برابر اسید هیدروکلریک در دمای 90 درجه سانتیگراد و بالاتر تجزیه می شود. اگرچه کلروکائوچو ناپایدار است قابل اشتعال نیست، در هنگام سوزاندن، اسید هیدروکلریک و دیوکسین تولید می کند .(به عنوان مثال  2و3و7و8- تتراکلرودی بنزو – پارا- دی اکسین که بسیار سمی است). اما کلروکائوچو را می توان با مقادیر نسبتاً کمی از اکسیدهای فلزی (مثلاً اکسید روی) یا با کربنات سدیم پایدار کرد. کلروکائوچو یک ماده خام ارزان قیمت برای رنگ است.
نمونه ای از محصولات تجاری کلروکائوچو ها از شرکت بایر آلمان عبارت اند از :
پرگوت S 5
پرگوت S 10
پرگوت S 20
پرگوت S 40
پرگوت S 90 
پرگوت S 170
Pergut برای فرمولاسیون پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی، پوشش‌های ضد خزه، پوشش‌های استخر، سیستم‌های کفپوش، جوهرهای چاپ، پرایمرهای  فلزی و از جمله چسب‌های پایه حلال مناسب است. Pergut ها برای چسب ها با استحکام پیوندی بالا و قطبیت بالا را برای ارتقای چسبندگی بین کائوچو و فلز (فولاد، آهن، روی) فراهم می کنند. این سیستم های تک جزیی با کاربری آسان، سریع خشک می باشند، چسبندگی خوبی به فلزات ایجاد می کنند و در برابر خوردگی، آب، مواد شیمیایی و نمک ها و همچنین آب و هوا و سایر تأثیرات محیطی مقاومت هستند. محصولات Pergut همچنین سازگاری گسترده ای با بسیاری از حلال ها، رزین ها، رنگدانه ها، پرکننده ها و مواد افزودنی دارند.
به دلیل خواص آنها، اصلاحات با کائوچوها برای رنگ های محافظ در برابر خوردگی (محافظت در برابر خوردگی شدید) ترجیح داده می شود. به عنوان مثال، رنگ های مبتنی بر کلروکائوچو هستند
برای سازه های فولادی و رنگ های دریایی استفاده می شود. آنها برای سیستم های پوشش زیر آب مناسب هستند. رنگ های مبتنی بر کائوچوحلقوی به خوبی به داخل بتن نفوذ می کنند. مقاومت خوبی در برابر مواد قلیایی دارند، برای رنگ های استخر و کاربردهای مشابه ایده آل هستند.
رزین های کلروکائوچو نیز برای رنگ های ترافیک و جاده ای مناسب هستند.
فرمولاسیون پوشش هایی که به ویژه در برابر صابونی شدن مقاوم هستند نیاز به استفاده از نرم کننده هایی که در برابر صابونی شدن نیز مقاوم باشند، به عنوان مثال پارافین های کلردار یا دی فنوکسی اتیل فرمال، دساوین (Bayer). رزین های ترکیبی مناسب برای رزین های کائوچو حلقوی و رزین های کلروکائوچو ،رزین های آلکیدی (روغن متوسط و روغن بلند) و همچنین روغن های "خشک شونده" و رزین های حاوی روزین، رزین های فنلی آلکیل و ترپن، رزین های کتون و قیر.
به عنوان مثال، رزین های کلروکائوچو کم ویسکوزیته در ترکیب با قیر برای پوشش های لایه ضخیم بسیار عالی است.از رزین های کلروکائوچو برای تهیه چسب و جوهر چاپ استفاده کرد.
همانطور که ذکر شد، رزین های کلروکائوچو باید پایدارسازی شوند. پایدارسازی عبارت است استفاده از مقادیر اندکی از اکسید های فلزی از قبیل (به عنوان مثال 0.3 درصد وزنی اکسید روی)، صابون های فلزی (به عنوان مثال 2.0 درصد وزنی نفتنات کلسیم) یا ترکیبات اپوکسی (مانند 2.0 تا 6.0 درصد وزنی روغن سویا اپوکسید شده).
اما، با توجه به کاربردهای مختلف رزین های کلروکائوچو ، باید به آن توجه کرد
با توجه به اینکه با مقادیر بالای اکسید روی، سولفید روی یا رنگدانه های سرب کربناته سازگار نیستد.اینها ممکن است منجر به ژل شدن شوند. علاوه بر این، استفاده از رنگدانه های فلزی (به عنوان مثال. آلومینیوم) به پایدارسازی خاصی نیاز دارد.
مزایای استفاده از رزین های کلروکائوچو
خشک شدن سریع: استفاده از این سیستم های 1K آسان است.
چسبندگی خوب: قطبیت بالا باعث افزایش چسبندگی بین لاستیک و فلز می شود.
بسیار بادوام: در برابر خوردگی، آب، مواد شیمیایی، نمک ها و آب و هوا مقاوم است.
ضد رسوب: در برابر باکتری ها، کپک ها و قارچ ها مقاومت می کند.
سازگار: با بسیاری از حلال ها، رزین ها، رنگدانه ها، پرکننده ها و افزودنی ها کار می کند.

دانلود دیتاشیت رزین کلروکائوچو پرگوت S20 آلمانی
 

محصولات