رزینهای کوپلیمر وینیل کلرید و وینیل ایزوبوتیل اتر

بازدید: ۷۶۸

رزینهای کوپلیمر وینیل کلرید و وینیل ایزوبوتیل اتر

بازرگانی اتحاد رنگدانه در خصوص واردات و خرید و فروش مواد شیمیایی تخصصی فعالیت می کند

اتحاد رنگدانه خرید و فروش لاروفلکس MP 45 را از برندهای معتبر انجام می دهد

شما می توانید برای خرید لاروفلکس MP 45 و اطلاع از قیمت لاروفلکس MP 45 و کاربرد لاروفلکس MP 45 با شرکت تماس بگیرید.

ابتدا یک توضیح ضروری در خصوص پاره ای از اصطلاحات

این گروه از رنگ ها بعضا ً تحت عنوان رنگ های وینیل نیز عنوان می شود، اگرچه گروه مورد نظر ما در اینجا ماهیتا ً با رنگ های برپایه کوپلیمرهای دیگری از وینیل مانند استات و... متفاوت است. همچنین با گروه رنگ ها و آستری های ساخته شده با رزین پلی وینیل بوتیرال نیز هیچگونه هم خانوادگی ندارد.

1-گروه (فونکسیونل) وینیل

وینیل تمایل زیادی به پلیمیزاسیون داشته و همو و کوپلیمریزات های مهم صنعتی از مشتقات آن است. مهمترین (همو) پلیمریزات آن پلی وینیل کلرید است با تولید و مصارف بسیار انبوه جهانی. پلی وینیل کلرید (PVC) که از طریق پلیمریزاسیون رادیکالی تولید می شود حاوی حدود58-56% کلر در ساختار است و با توجه به قابلیت انحلال کم (در حلال ها) پلاریته نسبتا ً پایین (معیاری برای امکان چسبندگی) وثبات نسبی اندک، فاقد کیفیت لازم برای استفاده به عنوان بایند (برای رنگ) می باشد. یک نقطه ضعف اساسی دیگر پلی وینیل کلرید بی ثباتی (نسبی) آن در مقابل نور و دما (و بخصوص هر دو همزمان) است که آنرا به عنوان بایندر رنگ غیر قابل استفاده میکند توضیحا ً اینکه پی وی سی برای مصارف صنعتی معمولا ً با استابیلایزرهایی مانند استِارات های فلزی کلسیم، روی، باریم و غیره نیبتا ً با ثبات شده و بخصوص موادی برای جذب کلرهیدریک اسید که معمولا ً در اثر تجزیه آزاد می کند، به آن افزوده می شود. از کاربردهای مرتبط با صنعت رنگ برای پی وی سی می توان از پلاستی زول ها و اورگانوزول ها نام برد که در ضخامت های نسبتا ً بالا به ویژه به عنوان لایه محافظ کف بدنه خودرو استفاده های فراوانی دارد. حال در صورتی که قرار بر استفاده از ترکیبات وینیل کلرید به عنوان بایندر برای رنگ باشد، می بایست پلاریته آن که برای ایجاد چسبندگی الزامی است به نوعی افزایش داده شود. این نیاز معمولا ً به دو روش امکان پذیر است، روش اول که در قسمت مربوط به رزین های کلرکائوچو تشریح شد، افزایش درصد کلر در ساختار است. روش دوم استفاده از کوپلیمریزات های وینیل می باشد که در صنعت رنگ بسیار متداول است. یکی از این کوپلیمریزات های وینیل (کلرید) ،وینیل کلرید وینیل استات کوپلیمریزات است که از مشهورترین نمونه های تجاری آن محصولاتی تحت عنوان VINOL وLaroflex از شرکت واکر(Wacker) و BASF است.

2- سنتز

با توجه به گروه استری در کوپلیمریزات های وینیل کلرید – وینیل استات که به لحاظ هیدرولیز شوندگی در وضعیت خوبی از نقطه نظر مقاومت های شیمیایی بخصوص در مدیم قلیایی، قرار ندارند، می توان این گروه استری در ساختار را با یک گروه اتری تعویض کرد. حاصل این دگرگونی در ساختار، کوپلیمری است از وینیل کلرید وینیل ایزوبوتیل اتر.

3- برخی از مهم ترین ویژگی ها و کابرد ها

مقاوم در مقابل هیدرولیز شدن

انعطاف پذیری قابل قبول

چسبندگی مناسب روی زیرآیندهای فلزی آهنی و غیرآهنی و بتونی

عدم نیاز به نرم کننده خارجی یا از خارج (extern)

عدم ترک خوردگی به خاطر مهاجرت نرم کننده

مقاومت بالا نسبت به آب و رطوبت

مقاومت (افزایش یافته) نسبت به قلیا

سازگار با بسیاری از رزین های دیگر

سازگار با کولتار (ساخت رنگهای کولتار وینیل)

فیزیکی خشک شونده (هوا خشک)، فیلم ترموپلاست

قابل استفاده در رنگهای حفاظت خوردگی و دریایی

قابل جایگزینی با کلرکائوچو

دیر آتشگیری به دلیل وجود مقدار قابل توجه کلر در ساختار

■ قابلیت تر کنندگی خوب برای پیگمنت ها و مواد پرکننده

مشخصات برخی از محصولات از شرکت BASF

 

   رزینهای کوپلیمر وینیل کلرید و وینیل ایزوبوتیل اتر

محصولات